SZTUKA OPOWIADANIA – Iranki w obiektywie Sylwii Bukowickiej

SZTUKA OPOWIADANIA

Zapraszamy 11 marca na godz. 18.00 do Pauzy na wernisaż wystawy Sylwii Bukowickiej “Sztuka opowiadania”. Inspiracją dla Joli Kajmowicz-Sopickiej do organizacji tego wydarzenia była tragiczna śmierć Mashy Amini i trwające protesty przeciwko dyskryminacji kobiet w Iranie, a równocześnie doświadczenie podróży po tym kraju z autorką prezentowanych zdjęć.

Wstęp wolny

Miała być relacja z wyprawy, kolorowa. Do zdjęć zasiadałam kilka razy. Wzruszałam się, zwłaszcza przy portretach ludzi… Odkładałam na później. Zastanawiałam się, co napisać, żeby oddać klimat tego co przeżyłam, czego doświadczyłam. Odwiedziłam Iran bez uprzedzeń, w totalnym zaufaniu, i chyba w żadnym innym kraju nie czułam się tak bezpiecznie. Odpowiadając na pytanie skąd jesteśmy: “Lechistan”, serca otwierały się jeszcze bardziej. Nie będzie to historia o górach, które udało nam się zdobyć. Druga połowa września to końcówka sezonu trekkingowego. Było wietrznie i zimno. Będzie natomiast o miejscach, do których udało nam się dotrzeć i o ludziach, których spotkaliśmy na drodze. Jestem wdzięczna za ten czas. Kawałek mnie pozostał daleko stąd. Może któregoś dnia wrócę tam na spokojnie, bez pośpiechu, by wniknąć w to życie jeszcze bardziej, jeszcze głębiej.
Merci, Iran

Sylwia Bukowicka

Himalaistka, matka dwóch córek. Realizuje projekty fotograficzne na zamówienie oraz własne. Ma za sobą projekt literacko-fotograficzny “Dzieci na A”, przedstawiający dzieci z diagnozą autyzmu. W 2017 wyróżniona w szóstej edycji ogólnopolskiego konkursu “Portret 2017”, za wrażliwość, oniryczny klimat i mroczny romantyzm. Na co dzień dokumentuje życie swoich córek. Jest świadkiem, cichym, uważnym, niezmiennym. Zajmuje się fotografią cyfrową i analogową.


Będziemy się delektować koncertem „Muzyka oddechem i struną malowana”. Zagrają Kasia Gacek-Duda (flet) i Małgosia Komorowska (harfa).

Kasia GacekDuda

Flecistka, multiinstrumentalistka, podróżniczka, vlogerka i
kompozytorka w zakresie fletowej muzyki autorskiej i etnicznej.

Założycielka etnicznych projektów takich jak Królestwo Beskidu, Kasia Gacek-Duda i Dariush Rasouli „Euroasian” oraz projekty Kultury Fletowe Świata.
Koncertuje w kraju i na całym świecie. Zajmuje się propagowaniem flecistyki etnicznej świata. Jest autorką
bezprecedensowych ornamentów etnicznych na flet poprzeczny współczesny. Więcej>To spotkanie dwóch artystek z odmiennych środowisk muzycznych. Połączenie kunsztu klasycznych strun harfy z etnicznym oddechem fletu.
Flet i harfa to jedno z najpiękniejszych muzycznych połączeń. Dźwięki tych dwóch
instrumentów są subtelne i melancholijne, co wprowadza słuchacza do krainy łagodności.

Program koncertu obejmuje autorskie miniatury etniczne Katarzyny Gacek Dudy oraz wybrane utwory klasyczne na flet i harfę, takich kompozytorów jak Jacques Ibert czy Claude Debussy.

Małgosia Komorowska

Harfistka, koncertująca solowo oraz z wybitnymi zespołami, pedagog, muzykoterapeuta.

Występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na świecie. Jako solistka jest zapraszana na renomowane międzynarodowe festiwale muzyczne. Dokonuje autorskich aranżacji, kompozycji i improwizacji harfowych, koncertując i nagrywając regularnie w projektach fusion łączących klasykę z jazzem. Więcej>

Posłuchamy dr Pauliny Niechciał, która opowie o sytuacji kobiet w Islamskiej Republice Iranu….
Dr Paulina Niechciał

Etnolożka, iranistka i socjolożka, pracuje w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego na stanowisku adiunkta. Interesuje się szeroko pojętą kulturą współczesną Iranu, Tadżykistanu i Afganistanu, bliska jest jej tematyka związana z mniejszościami etnicznymi i religijnymi czy problemy kobiet. Posiada duże doświadczenie badawcze z terenów Iranu i Tadżykistanu, zajmowała się także badaniami diaspor w kontekście amerykańskim, a w Afganistanie pracowała jako tłumaczka języka perskiego/dari. Autorka monografii naukowej poświęconej współczesnej społeczności zaratusztrian w Iranie, a także licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych.


Będziemy zbierać pieniądze dla Masih Alineżad, irańskiej aktywistki na rzecz praw kobiet i dziennikarki.