11 czerwca: warsztaty dla osób pracujących głosem i występujących publicznie (w tym online).
Brzmienie głosu pozwala ocenić bogactwo energii życiowej mówiącego. Głos jest nie tylko nośnikiem informacji, lecz również środkiem komunikacji z innymi ludźmi i z samym sobą.
Aneta Łastik
Kolejne warsztaty dla osób pracujących głosem i występujących publicznie w ramach cyklu „Brzmieć, mówić, występować” będą poświęcone przede wszystkim PRACY NAD ODDECHEM I BRZMIENIEM GŁOSU.
Ćwiczenia i zabawy pozwolą doświadczyć zarówno ekspresji głosu, jak i subtelności czy niuansów, które nadają głosowi szczególne brzmienie. Pomogą w swobodnym oddychaniu dostosowanym do długości wypowiedzi.
Właściwe oddychanie sprzyja swobodnemu mówieniu, a głos – czy to śpiewany, czy mówiony – można rozwijać, poszerzać jego skalę, pogłębiać barwę, ćwiczyć i doskonalić, aby służył bezpiecznie i zdrowo. Aby w swoim brzmieniu był naszym przyjacielem i wspierał nasze słowa.
Warsztaty skierowane są zarówno do uczestników, którzy wzięli udział we wcześniejszych zajęciach cyklu, jak i do nowych zainteresowanych (w miarę dostępnych miejsc).
Podobnie jak wcześniej warsztaty obejmują również:
• przygotowanie ciała do mówienia,
• rozgrzewkę dykcyjną,
• zabawy teatralne rozwijające umiejętności: swobodnego, płynnego mówienia, estetyki języka, właściwego akcentowania, kontaktu z publicznością,
• oswajanie tremy,
• relaks dla głosu,
• wskazówki dot. codziennej higieny głosu i zasad przygotowania się do występów, wykładów, nagrań oraz każdej pracy, w której narzędziem jest głos.
O prowadzącej: Renata Morawska-Szetela
Mgr teatrologii (Uniwersytet Jagielloński), absolwentka studiów podyplomowych z zakresu kształcenia głosu i mowy oraz przygotowania do prowadzenia zajęć z emisji głosu (SWPS), adeptka Studium Terapii przez Sztukę (Teatr Ludowy w Krakowie). Instruktorka teatralna, trenerka głosu, animatorka kultury, koordynatorka projektów edukacyjno-artystycznych dla różnych grup wiekowych. Również poetka (dwa tomiki poezji wyd. przez Wydział Kultury i Sztuki UM w Bielsku-Białej). Ma za sobą ponad 30 lat doświadczeń scenicznych (występy teatralne, poetyckie, prowadzenie wydarzeń, konferencji, wykładów, warsztatów). Sztuka jest dla niej źródłem istotnych przeżyć estetycznych i duchowych, jak również narzędziem mogącym wspierać w rozwoju na każdym etapie życia.
Szczegóły
Termin: 11 czerwca (sobota), godz. 11.00-15.00. Liczba miejsc ograniczona. Warunkiem rezerwacji jest zgłoszenie mailowe lub telefoniczne oraz wpłata zaliczki do 5 czerwca w wysokości 50 zł na konto: Renata Morawska-Szetela, 78 1140 2004 0000 3502 3167 1962
Pełna cena za warsztat: 120 zł
Kontakt: rm.morawska@gmail.com; tel. 602 401 714