Cielesne Krainy Czernek

Zapraszamy do Pauzy 5 marca na godz. 17.00 na wernisaż malarstwa bielskiej artystki Kariny Czernek. Na wystawie prezentowane są po raz pierwszy razem obrazy z najnowszych jej cykli: „Cielesne” i „Intymne”.

Spotkanie uświetni Agata Smalcerz, dyrektor Bielskiej Galerii BWA, która porozmawia z Kariną Czernek o jej autorskiej technice malarskiej i możliwościach interpretacji wystawionych prac.

Podczas wernisażu w pięknych wnętrzach Pauzy
odbędzie się recital aktorki Teatru Polskiego
Marty Gzowskiej-Sawickiej “Odcienie kobiecości”.
Będziemy mogli posłuchać – w nowoczesnej aranżacji
na fortepian Jacka Obstarczyka – kobiecych utworów
Agnieszki Osieckiej, Ewy Demarczyk, Kory, Krystyny Prońko,
Ewy Bem, Hanny Banaszak, Kaliny Jędrusik, Marii Koterbskiej.

“Karina Czernek o cyklach Cielesne” i “Intymne”


W tych bardzo kobiecych pracach odchodzę od przedstawień figuratywnych w stronę przedstawień bardziej abstrakcyjnych.

Obrazy z cyklu „Cielesne”, przez zastosowaną kolorystykę, organiczność form i kwiatowy deseń tkanin bazowych poddanych obróbce malarskiej, nasuwają skojarzenia z waginami czy też – w większych gabarytowo pracach  – z  wytatuowanymi fragmentami ludzkiego ciała. Mogą też przywodzić na myśl  malownicze pejzaże widziane z lotu ptaka. Zrodzone w mojej  wyobraźni formy tworzą kompozycję otwartą, która robi wrażenie fragmentu większej całości. Nie są one przypadkowe, lecz wynikają z siebie.

Mnogość skojarzeń otwiera nieograniczone pole do indywidualnych interpretacji i odbierania tych prac na swój własny, często intymny sposób.

Obrazy stworzone są w autorskiej technice malarskiej, którą stosuję od kilkunastu lat. Użyta przeze mnie gama kolorystyczna obfituje w jasne pastele z dominantą odcieni różu, brązu i bieli, kojarzonych ze zmysłowością i cielesnością. Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA, w katalogu towarzyszącym mojej wystawie indywidualnej „Szeptem widzenie (2015 r.) napisała:

Artystka nie boi się stereotypu „sztuki kobiecej” – miękkiej, koronkowej, pastelowej. Uważa, że piękno i delikatność wciąż mogą istnieć w sztuce i być wytchnieniem dla widzów spragnionych zmysłowych doznań.

Prace z cyklu „Intymne” Justyna Weronika Łabądź  (Galeria Bielskiej BWA) tak zinterpretowała:
W cyklu prac pt. „Intymne” artystka podejmuje temat ciągle tabuizowany w globalnej kulturze, jakim jest menstruacja. Płótna, przypominające przeskalowane podpaski, obrazują własne przeżycia artystki, ale też jej obserwacje społecznych reakcji związanych z tym naturalnym aspektem życia każdej kobiety, realizujące się w reklamie, edukacji czy też powszechnym dyskursie. Karina Czernek posługując się swoim znakiem rozpoznawczym – wielowarstwowością techniki i koronką – zachęca do refleksji i dyskusji nad stygmatyzowaną fizjologią. W sposób wieloznaczny świadczą o niej pęknięte koronki, fastrygowane, niedoprane plamy czy też biologiczne, niedomknięte wyrwy.

Marta Gazowska-Sawicka

Aktorka, wokalistka, autorka tekstów piosenek i scenariuszy teatralnych; absolwentka Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni; od 2000 r. związana na stałe z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, odznaczona honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie teatru.

Założycielka i wokalistka zespołu Anashim (wyróżnienie na konkursie Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2014), z którym w 2015 roku nagrała premierowy album „Sekretny ogród”.

Jesienią 2019 wydała autorską płytę pt. „Nic” w ramach nowego projektu muzycznego Sawicka.

Jacek Obstarczyk

Jako pianista oraz kompozytor, jest laureatem wielu nagród ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. W roku 2012, zdobył trzecie miejsce na konkursie Transatlantyk Instant Composition Contest, a dwa lata później, wraz ze swoim zespołem The ThreeX, otrzymał Grand Prix oraz złoty medal na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Osace (Japonia).

W roli dyrygenta współpracuje między innymi z Bielską Orkiestrą Kameralną i ma na swoim koncie liczne występy w kraju jak i za granicą.

Oprócz muzyki klasycznej, zajmuje się również wieloma innymi gatunkami muzycznymi, takimi jak jazz, gospel, soul, pop. Jest członkiem i współtwórcą zespołu The ThreeX. Występował w większości krajów Europy, jak również w Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Chile, Japonii, Chinach, Indiach oraz Australii.

W swoim dorobku posiada pięć albumów studyjnych: Das Kleine Wien Trio – 1, The ThreeX – Unchained, Rebelión, Zoltán Kiss/Jacek Obstarczyk – Non Stop, The ThreeX – Playground oraz album DVD The ThreeX – Mindbowing.

Jest współtwórcą Festiwalu Muzyki Crossover w Bielsku Białej. W 2017 roku, wraz z zespołem The ThreeX, otrzymał nagrodę prezydenta miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki IKAR 2017.

Prosimy o założenie maseczek.