Spitsbergen – moja miłość, czyli spotkanie z polarniczką Wiesławą Krawczyk i pokaz filmu

Zapraszamy 24 maja o godz. 18.00 na spotkanie z polską polarniczką – bielszczanką – Wiesławą Krawczyk i ekskluzywny pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Kuby Witka ,,Polarniczki”, którego jest jedną z bohaterek.

Film trwa 60 minut. Został zainspirowany książką Dagmary Bożek ,,Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata”, której kontynuacją jest strona polarniczki.pl z wywiadami z uczestniczkami wypraw do Arktyki i Antarktyki.

Dokument przybliża nieopowiedziane historie polskich pionierek badań polarnych, liderek wypraw i naukowczyń. Jest także opowieścią o spełnianiu marzeń, ambicjach i uporze w dążeniu do celu.

Dagmara Bożek mówiła o filmie: „Chcieliśmy zawrzeć w nim takie uniwersalne przesłanie, że zawsze warto się rozwijać, warto swoje życie przeżywać po swojemu, nawet jeśli spełnianie swoich marzeń wiąże się z burzeniem szklanych sufitów.


Spotkanie rozpocznie pokaz filmu. Potem nadejdzie czas na opowieści i pytania. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Zapisy:

Wiesława Ewa Krawczyk
Geochemik, która w 1979 roku organizowała laboratorium chemiczne w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie, a także w 1986 roku była pierwszą kobietą na stanowisku kierownika grupy naukowej podczas VIII wyprawy glacjologicznej Uniwersytetu Śląskiego na Spitsbergen. Brała udział w 10 wyprawach letnich na Svalbard, jest jedną z bohaterów filmu dokumentalnego “Zimny ląd” w reżyserii Kazimierza Błahija.